První socha Judity zakladatelky

Přijměte pozvání na Slavnostní odhalení busty královny Judity. Této ženě vděčíme za Lázně Teplice a v úterý 27.11. odhalíme její sochu v podloubí Císařských lázní. Připojte se k nám.

V podloubí Císařských lázní v Teplicích tak bude poprvé možné pohledět Juditě do tváře. Její podoba je výsledkem nedávné antropologické expertízy z ostatků takřka 900 let pohřbených v teplické románské bazilice.

Česká královna Judita založila klášter u teplých vod. Poznala sílu pramenů a jako první se zasloužila o cílené využití léčivých vod. Judita tak položila základy lázeňství nejen v Čechách, ale i ve střední Evropě. Stalo se tak v Teplicích roku 1154.

Královna Judita, jedna z nejvýznamnějších žen 12. století a matka Přemysla Otakara I., byla velmi vzdělaná a často zastupovala krále i ve státnických záležitostech. Právě po ní byl pojmenován Juditin most v Praze, předchůdce Karlova mostu. Osudem se jí staly Teplice, kde po králově smrti strávila ještě několik dekád a dožila se na svou dobu neuvěřitelných 80 let.

Na počest zakladatelky lázeňské tradice v Teplicích
umístí Lázně Teplice v Čechách bustu české královny Judity
ke vstupu do Císařských lázní v Teplicích. Autorem busty je akademický sochař Libor Pisklák.

Slavnostní odhalení busty královny Judity se koná v úterý 27.11.2018 od 10 hodin v podloubí Císařských lázní v Teplicích.Published by MEDIA FACTORY Czech republic a.s.

mapa stránek | Design by www.GRASR.cz/Dagmar Eflerová. Všechna práva vyhrazena © 2012 - Lázně Teplice v Čechách a.s.