Pořídili jsme bronzového Augusta. Ať vám na procházkách kolem lázní dělá radost!

Drážďanský mocnář v nadživotní velikosti byl slavnostně odhalen ve středu 13.9.2023 v teplických lázních. Bronzová busta reprezentuje návštěvy saských kurfiřtů, kteří po generace jezdívali do teplických lázní a díky nimž se věhlas Teplic dostal na evropské královské dvory. Ty saský příklad následovaly a Lázně Teplice se tak provždy staly aristokraty nejnavštěvovanějšími českými lázněmi.

Bronzový August Silný je nyní k vidění v Teplicích na pěší zóně, která protíná Lázeňský dům Beethoven. Odhalil jej za Lázně Teplice v Čechách Radek Popovič spolu s autorem busty, akademickým sochařem Liborem Pisklákem, který na Augustově zpodobnění pracoval dva roky. Jde už o jeho druhé dílo pro teplické lázně. Na dohled od Augusta Silného stojí česká královna Judita, která v Teplicích založila lázeňskou tradici už v roce 1154. Díky Juditě zakladatelce jsou Teplice nejstaršími lázněmi střední Evropy.

Augustova busta v Teplicích posiluje most přeshraničních kontaktů, proto slavnostní odhalení proběhlo za podpory reprezentace české i německé strany. Slova se ujala také generální konzulka v Drážďanech Markéta Meissnerová a švýcarský historik, ředitel Státních uměleckých sbírek v Drážďanech Marius Winzeler. Českou stranu reprezentovali pánové senátoři Martin Krsek, Hynek Hanza a primátor města Teplice Jiří Štábl.

Po odhalení následovaly kostýmované prohlídky pro veřejnost, které živou a veselou formou oživily Augustovy návštěvy Teplic.

August Silný v Teplicích