Historie

 decoding

Lázně Teplice v Čechách

nejstarší lázně
střední Evropy

Příběh teplických lázní začal s velkým náskokem už ve 12. století. Většina lázeňských míst datuje svůj vznik o více než dvě století později. Lázně Teplice v Čechách jsou nejstarší lázně v Česku i ve střední Evropě díky české královně Juditě. V roce 1154 založila u teplých vod klášter, kde se poprvé cíleně léčilo s termálními prameny. Léčebné úspěchy později podnítily stavbu prvních lázeňských budov, které se dějinami rozrůstaly a vylepšovaly. Dodnes zůstávají pamětníky nejstarší lázeňské tradice a nepřetržitě slouží lázeňským hostům.

Historie žije.
Kde se můžete potkat s minulostí?

česká královna Judita Duryňská

Seznamte se s tou, která založila lázeňskou léčbu.
Ve 12. století v Teplicích.
První a jediná socha královny Judity

V roce 1154 založila v Teplicích benediktinský klášter, aby se ve zdejším špitále cíleně léčilo teplými prameny. Byla to první lázeňská léčba ve střední Evropě. Více.

Památka na zakladatelku nejstarší lázeňské tradice stojí u vstupu do Císařských lázní v Teplicích. Pouze zde můžete pohledět do tváře Judity Durynské. Juditino dosud jediné zpodobnění ve veřejném prostoru je dílem litoměřického sochaře Libora Piskláka a ve svých rysech odráží i analýzu královniných ostatků, které byly takřka 900 let pohřbené v teplické románské bazilice.

 decoding

Café Restaurant Beethoven

Na zdech lze číst Beethovenův rukopis, a to pouze z těch děl, které psal během pobytu v Teplicích. Se svolením držitele Beethovenovy pozůstalosti tak mohly být použity na stěnách restaurace, která sídlí ve stejném domě, kde bydlel Ludwig van Beethoven v roce 1811. Na slavného skladatele odkazuje i zde točený pivní speciál vařený metodou z Beethovenových dob.

 decoding

Deset zastavení s Beethovenem v Teplicích

Podrobnější připomínku Beethovenových pobytů v Teplicích najdete tzv. na místě činu. Přímo v Lázeňském domě Beethoven je umístěno Deset zastavení s Beethovenem, kde se lze dozvědět, co Beethovena přivedlo do Teplic, v jakých dílech zaznamenal svou teplickou inspiraci a kdo mohl být legendární Nesmrtelnou milenkou.

PROJDĚTE SI
Deset zastavení s Beethovenem v Teplicích

 decoding

Hudební festival Ludwiga van Beethovena

Každoroční Hudební festival Ludwiga van Beethovena, měsíční cyklus koncertů vzdává hold někdejšímu lázeňskému hostu.

 decoding

Vláček Humboldt

Turistický vláček proveze středem lázeňských Teplic. Od Zámecké po Botanickou. Slavný přírodovědec Humboldt si zdejší kraj opravdu zamiloval a o výhledu z Milešovky psal jako o nejkrásnějším pohledu vůbec

 decoding

Beethovenův pokoj

Beethovenův pokoj, který slavný komponista obýval v roce 1812, je důstojně stylizovanou upomínkou na pobyt hudebního velikána. Právě zde začal skicovat slavnou Devátou symfonii. Pokoj je součástí Lázeňského domu Beethoven nikoliv jako oprašované muzeum, ale exkluzivní místo, které stejně jako tehdy stále slouží lázeňským hostům.

 decoding

Lázeňský dům Beethoven

Nejslavnější, největší, nejstarší teplická lázeňská stavba nese jméno po svém někdejším návštěvníkovi. Věhlas jména Beethoven tak hraje první housle nejen v hudbě, ale i v lázeňství.