Lázně Teplice v Čechách
–
nejstarší lázně
střední Evropy
Příběh teplických lázní začal s velkým náskokem už ve 12. století. Většina lázeňských míst datuje svůj vznik o více než dvě století později. Lázně Teplice v Čechách jsou nejstarší lázně v Česku i ve střední Evropě díky české královně Juditě. V roce 1154 založila u teplých vod klášter, kde se poprvé cíleně léčilo s termálními prameny. Léčebné úspěchy později podnítily stavbu prvních lázeňských budov, které se dějinami rozrůstaly a vylepšovaly. Dodnes zůstávají pamětníky nejstarší lázeňské tradice a nepřetržitě slouží lázeňským hostům.
Historie žije.
Kde se můžete potkat s minulostí?

Seznamte se s tou, která založila lázeňskou léčbu.
Ve 12. století v Teplicích.
První a jediná socha královny Judity
V roce 1154 založila v Teplicích benediktinský klášter, aby se ve zdejším špitále cíleně léčilo teplými prameny. Byla to první lázeňská léčba ve střední Evropě. Více.
Památka na zakladatelku nejstarší lázeňské tradice stojí u vstupu do Císařských lázní v Teplicích. Pouze zde můžete pohledět do tváře Judity Durynské. Juditino dosud jediné zpodobnění ve veřejném prostoru je dílem litoměřického sochaře Libora Piskláka a ve svých rysech odráží i analýzu královniných ostatků, které byly takřka 900 let pohřbené v teplické románské bazilice.

Café Restaurant Beethoven
Na zdech lze číst Beethovenův rukopis, a to pouze z těch děl, které psal během pobytu v Teplicích. Se svolením držitele Beethovenovy pozůstalosti tak mohly být použity na stěnách restaurace, která sídlí ve stejném domě, kde bydlel Ludwig van Beethoven v roce 1811. Na slavného skladatele odkazuje i zde točený pivní speciál vařený metodou z Beethovenových dob.

Deset zastavení s Beethovenem v Teplicích
Podrobnější připomínku Beethovenových pobytů v Teplicích najdete tzv. na místě činu. Přímo v Lázeňském domě Beethoven je umístěno Deset zastavení s Beethovenem, kde se lze dozvědět, co Beethovena přivedlo do Teplic, v jakých dílech zaznamenal svou teplickou inspiraci a kdo mohl být legendární Nesmrtelnou milenkou.
PROJDĚTE SI
Deset zastavení s Beethovenem v Teplicích

Hudební festival Ludwiga van Beethovena
Každoroční Hudební festival Ludwiga van Beethovena, měsíční cyklus koncertů vzdává hold někdejšímu lázeňskému hostu.

Vláček Humboldt
Turistický vláček proveze středem lázeňských Teplic. Od Zámecké po Botanickou. Slavný přírodovědec Humboldt si zdejší kraj opravdu zamiloval a o výhledu z Milešovky psal jako o nejkrásnějším pohledu vůbec

Beethovenův pokoj
Beethovenův pokoj, který slavný komponista obýval v roce 1812, je důstojně stylizovanou upomínkou na pobyt hudebního velikána. Právě zde začal skicovat slavnou Devátou symfonii. Pokoj je součástí Lázeňského domu Beethoven nikoliv jako oprašované muzeum, ale exkluzivní místo, které stejně jako tehdy stále slouží lázeňským hostům.

Lázeňský dům Beethoven
Nejslavnější, největší, nejstarší teplická lázeňská stavba nese jméno po svém někdejším návštěvníkovi. Věhlas jména Beethoven tak hraje první housle nejen v hudbě, ale i v lázeňství.
Příběh v čase
Před 18 000 lety: Tady leží počátek léčivé síly teplických pramenů

Rok 0: Mince a šperky jako vděčnost starých Římanů a Keltů

Rok 762: Kronika nechává uzdravit prasátko

Rok 1154: Královna Judita zakládá v Teplicích první české lázně.

Rok 1539: Otec lékařství Paracelsus zařadil Teplice mezi 10 nejvýznamnějších lázní světa

Rok 1583: Pořízeny chrliče pro příštích 300 let.

16. století: Přijíždějí saští králové. Štamgasti po několik generací.
