Lázeňský dům Beethoven otevřen. Po rekonstrukci recepce je Beethoven opět plně v provozu a THERMALIUM je nově přístupné celý den ve všedních dnech i o víkendu v čase od 7:30 do 21:00.

O Juditě

O Juditě

Bylo to šťastné rozhodnutí královny Judity. V roce 1154 přišla česká královna Judita s myšlenkou využívat termální prameny k léčbě. Založila klášter „u teplých vod“, kde sama péčí a vodoléčbou strávila zbytek života. Juditina lázeňská tradice byla tehdy první a jediná nejen na území dnešního Česka, ale i v regionu celé střední Evropy.

Judita je známá především ve spojení s předchůdcem Karlova mostu, který nesl její jméno a který patřil k nejstarším kamenným mostům v Evropě. Matka Přemysla Otakara I. byla velmi vzdělaná a často zastupovala krále i ve státnických záležitostech.

Existuje pouze jediné zpodobnění české královny Judity, zakladatelky teplického lázeňství. Bronzovou bustu nechaly vyrobit Lázně Teplice v dílně akademického sochaře Libora Piskláka, který v Juditiných rysech vycházel z nalezených královniných ostatků.

Až v roce 2003 potvrdil výzkum profesora Emanuela Vlčka, známého znalce Přemyslovců, že lebka, která byla takřka 900 let pohřbená v teplické románské bazilice, patří české královně Juditě.  Juditina lebka je nyní uložena v depozitáři Národního muzea v Praze.